Osnovaćemo Pokrajinski fond za zdravstveno osiguranje

Dr Gaja Pozojević, član Gradskog odbora Lige socijaldemokrata Vojvodine u Zrenjaninu i Ildiko Bođo, odbornica LSV u Skupštini grada, danas su na redovnoj konferenciji za novinare u susret Svetskom danu zdravlja (7. april) govorili o zdravstvenom sistemu u Vojvodini.

– Osnovaćemo Pokrajinski fond za zdravstveno osiguranje kao zasebno pravno lice. Ovakav status Pokrajinskog fonda za zdravstvo znači da će uplaćeni doprinosi za obavezno zdravstveno osiguranje biti izvorni prihodi tog fonda. Takvo rešenje garantovaće značajno kvalitetnije zdravstvene usluge u Vojvodini – poručio je dr Pozojević.

Liste čekanja od nekoliko meseci pa do nekoliko godina su nedopustive, i prema rečima dr Pozojevića, LSV ima efikasno rešenje kako se te liste mogu smanjiti, a neke i potpuno eliminisati.
– Rešenje je u integraciji privatnog zdravstva u jedinstveni sistem, jer bi na taj način, građani jednako mogli da se leče i u privatnim i u državnim institucijama, čime bi se drastično smanjile liste čekanja – objasnio je zrenjaninski ligaš.
Ildiko Bođo je ocenila da je dostupnost zdravstvenim uslugama otežana: neadekvatan sistem zakazivanja pregleda, liste čekanja, smanjen broj zdravstvenih radnika, udaljenost zdravstvenih ustanova, posebno za specijalističke preglede, nedostatak lekova. Za žene u ruralnim područjima i žene osetljivih grupa ti problemi su posebno naglašeni. U isto vreme, beleži se porast malignih bolesti, sa porastom smrtnih ishoda, kao i snižavanjem starosne granice obolelih.
– Liga socijaldemokrata Vojvodine se zalaže za obavezne i organizovane preventivne preglede žena u cilju očuvanja zdravlja i reproduktivnog zdravlja žena, kao i za edukativne programe na podizanju svesti žena o važnosti preventivnih pregleda – istakla je Bođo, koja je i članica Foruma žena LSV.
Bođo ističe da u sadašnjoj organizaciji pružanja zdravstvenih usluga i sprovođenjem preventivnih mera na otkrivanju malignih oboljenja žene ne ostvaruju pravo na kvalitetnu zdravstvenu zaštitu.
– Izmenom propisa kojim se reguliše zdravstvena zaštita, treba uvesti obavezne preventivne, sistematske preglede žena za sve žene bez obzira na uzrast, zdravstveno osiguranje ili mesto stanovanja. Sredstva za obavezne preventivne preglede žena treba posebno planirati u budžetu – izjavila je Bođo.
O obaveznim preventivnim pregledima, kako dalje objašnjava Ildiko Bođo, starali bi se i poslodavci za zaposlene žene, a za nezaposlene Nacionalna služba za zapošljavanje. Program obaveznih preventivnih pregleda za žene na selu i žene ranjivih grupa ostvarivali bi mobilni timovi zdravstvenih radnica i radnika.
– Edukacija i informisanje su najbolji način za podizanje svesti o značaju prevencije za zdravlje svih. Zalažemo se i za uvođenja predmeta o reproduktivnom zdravlju u obrazovni sistem kao obavezan predmet. Edukaciju stanovništva o merama prevencije zdravstveni radnici moraju obezbediti i u mestu stanovanja, stalnim akcijama. Svaki dom zdravlja treba da ima savetovalište za prevenciju bolesti, ali i za podršku osobama obolelim od malignih oboljenja – zaključila je Bođo.

PODELI