Forum žena Lige socijaldemokrata Vovjodine uputio je pismo Ministru policije Nebojši Stefanoviću i zatražio je da se podrži inicijativa ligašica za uvođenje Odeljenja za borbu protiv nasilja u porodici u područnim policijskim upravama na teritoriji AP Vojvodine.
Ukazale smo da, u strahu od mogućih posledica, a često i zbog manjka poverenja u efikasan rad i rezultate policijskih službenika, žrtve često ne prijavljuju nasilje, jer ne veruju da će ih sistem zaštititi.
Mnoge od tih žena možda srećemo na ulici, mimoilazimo u gradu, ne znajući kroz šta prolaze jer ne žele, ne smeju, ili misle da ih niko neće čuti ako se oglase, a i plaše se za svoje živote.
Sa druge strane, alarmantni podaci o broju žrtava porodičnog nasilja u prethodnim godinama, uveravaju nas da bi postojanje ovakvih odeljenja, u kojima bi radila službena lica osposobljena za ovu oblast i usresređena na pomoć i zaštitu žrtava, doprinelo i olakšavanju prijave nasilja u početnim fazama.
Podaci poput onih da je skoro svaka druga žena u Vojvodini doživela psihičko nasilje, a 34% i fizičko, pokazuju da je nasilje nad ženama u stalnom porastu, navela je Dr Jovanka Koprivica, članica Skupštine FŽ LSV.
Gordana Boškov, članica FŽ GrO LSV Zrenjanina istakla je da su statistički podaci poražavajući i da je u toku 2013. godine u bračnim i/ili partnerskim odnosima u našoj zemlji ubijeno preko 40 žena, od kojih je 10 bilo iz Vojvodine. Godinu dana ranije, u Srbiji su ubijene 32 žene. Tokom 2011. godine njih 29, a u 2010. godini je smrtno stradalo 20 žena.
Osam odsto žena u Vojvodini doživelo je pretnje oružjem, dok je u 6,2% slučajeva došlo do upotrebe vatrenog oružja. Proganjanje je iskusilo 18,6% žena, a seksualno nasilje u porodici 10%. U 2013. godini, Centri za socijalni rad su podneli oko 3%, a tužioci oko 1% od ukupnog broja prijava po službenoj dužnosti i tužbi za izricanje mera zaštite žrtava zbog nasilja u porodici.
Od izrečenih kazni u 2012. godini, svega 64% su do šest meseci zatvora, 26% do jedne godine, a samo 10% od jedne do tri godine zatvora, dok su tek dve osobe kažnjene zatvorom od dve do pet godina.
Dr Jovanka Koprivica je zaključila da bi se uvođenjem Odeljenja za borbu protiv nasilja u porodici u područnim policijskim upravama na teritoriji AP Vojvodine omogućila ne samo bolja prevencija nasilja i izbegavanje fatalnih ishoda, nego i pravovremena reakcija MUP-a, humaniji tretman žrtava nasilja u porodici i porast poverenja građanki i građana u institucionalno rešavanje problema.
Primer ovakve dobre prakse postoji u Policijskoj upravi u Subotici. Taj primer nam dokazuje i da realizacija ove inicijative ne iziskuje dodatne troškove Ministarstvu unutrašnjih poslova, već samo racionalizaciju i reorganizaciju radnih mesta.
I ovih dana, kao i čitave godine, svako od nas može pomoći, ako prestane da ćuti i okreće glavu na drugu stranu. Možemo i moramo sprečiti da se crne hronike pune tužnim naslovima o novim žrtvama nasilja u porodici. Ćutanje je saučesništvo!
U ime GrO LSV Zrenjanin,
Dr Jovanka Koprivica i Gordana Boškov