Odeljenje za zračnu terapiju treba zrenjaninskoj bolnici

– Liga socijaldemokrata Vojvodine već godinama ističe značaj i potrebu organizovanja besplatnih preventivnih ginekoloških i mamografskih pregleda, radi rane dijagnostike malignih oboljenja.  Uprkos obećanjima ministarke zdravlja i  Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje da će 2013. biti godina  prevencije koju će isfinansirati RFZO, do toga se još uvek nije došlo u praksi i ništa od obećanog nije realizovano – izjavila je na današnjoj redovnoj konferenciji za novinare GrO LSV Zrenjanin,  Ildiko Bođo, odbornica LSV u Skupštini grada Zrenjanina, napominjući da  se kod većine obolelih prava dijagnoza dobija u poodmakloj fazi, pa je od izuzetnog značaja, da pacijenti potrebnu terapiju dobiju na vreme, i da to bude kvalitetno odrađeno.

Prema njenim rečima, odbornici i odbornice Lige smatraju da zrenjaninska bolnica ima prostorne kapacitete, a  uz određena ulaganja i kadrovska rešenja, pacijenti koji se u njoj leče  mogu dobiti  kompletnu zdravstvenu zaštitu, ako se već o prevenciji  ne može govoriti.

– Na 10. sednici Skupštine grada, a na predlog odbornika Lige socijaldemokrata Vojvodine,  inicirano je  da se u okviru Opšte bolnice “Đorđe Joanović“ otvori Odeljenje za zračnu terapiju – podsetila je  Ildiko Bođo, i skrenula pažnju da  prema podacima iz Registra za rak AP Vojvodine, tokom godine, na teritoriji pokrajine umre više od  5 900 osoba obolelih od raka , što se može porediti sa  brojem stanovnika jednog većeg sela.

– AP Vojvodina, a posebno  Srednjebanatski okrug,  prednjači  po broju obolelih od raznih oblika karcinoma. Na žalost, još uvek zaostajemo i u dijagnostici, koja se kod nas nikako ne može nazvati rana, a  i u samom toku lečenja, koje bi trebalo da bude na vreme odrađeno da bi bilo uspešno i da bi novac uložen  u lečenje pacijenata od kancera bio  opravdan – rekla je Ildiko Bođo, i dodala da ovaj okrug, kada je reč o toku lečenja malignih obolenja, ne samo da zaostaje za evropskim standardima, već su oboleli od ove teške bolesti  diskriminisani u odnosu na obolele od iste bolesti u Beogradu, pa i u  nekim regionima uže Srbije.

– Za zračnu terapiju, koja se trenutno u Vojvodini može  dobiti samo u Institutu za onkologiju u Sremskoj Kamenici, zbog prevelikog broja obolelih i manjka aparata,  pacijenti nekad čekaju i više meseci. Čak i kada „dođu na red„ moraju pre svakog polaska da se informišu da aparat nije slučajno u kvaru zbog preopterećenja, da ne bi bili vraćeni bez obavljene terapije – naglasila je Ildiko Bođo.

Prema njenim rečima, zrenjaninsko  Onkološko odeljenje  trenutno samo delimično pruža kvalitetne usluge obolelima od raka  iz Srednjebanatskog okruga, iako bi, uz poštovanje standarda i razumna ulaganja, moglo da pruži i kompletnu uslugu. Kako je rekla, jedan zračni aparat ide na 250.000 stanovnika. Nabavkom  jednog aparata  i otvaranjem odeljenja za zračnu terapiju u Zrenjaninu  Srednjebanatski okrug  bio bi pokriven. Inače, Vojvodini s obzirom na broj stanovnika nedostaje šest aparata za zračnu terapiju.

– Ovim bi svakako spasli živote  mnogih naših sugrađanki i sugrađana, jer bi lečenje završili kvalitetno i na vreme, rehabilitovali se i vratili normalnom životu i radu, umesto da ih otpisujemo kao invalide, prevremene penzionere na teretu RFZO, ili kao umrle dok su čekali na red za lečenje. Ušteda države i  RFZO je očigledna – dodala je Bođo i podsetila da ovdašnji  pacijenti zračnu terapiju mogu da prime i u Kladovu, a to je, kako je kazala,  i opterećivanje i trošak za samog pacijenta i njegovu porodicu, ali i  izdatak  za socijalno-zdravstveno osiguranje.

– Činjenica je  da  svi oboleli  na teritoriji  Republike Srbije nemaju iste mogućnosti da na vreme dobiju ovu terapiju. U užoj Srbiji zračne aparate  imaju  bolnice u  Nišu, Kladovu, Beogradu na VMA i u Institutu za onkologiju. Vojvodina još uvek ima samo jedan, iako broj pacijenata stalno raste – upozorila je odbornica LSV u Skupštini grada Zrenjanina, ističući da opravdanost za ovu inicijativu svakako postoji, te se od nadležnog ministarstva i Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo očekuje da pokrenu rešavanje postojećeg problema i  omoguće nabavku aparata za zračnu terapiju za ovdašnju bolnicu.

– Odbornici LSV će i dalje insistirati da se ova inicijativa realizuje do kraja, da ne ostane samo mrtvo slovo na papiru, nego da se zajedno u saradnji pozicije i opozicije i svih nadležnih organa, realizuje, jer je to u interesu građana i građanki Zrenjanina i Srednjebanatskog okruga – zaključila je Ildiko Bođo.

PODELI