Aleksandar Marton, poslanik LSV u Skupštini AP Vojvodine i odbornik u zrenjaninskoj Skupštini, podsetio je na današnjoj konferenciji za novinare da se danas obeležava 68 godina od održavanja Skupštine izaslanika naroda Vojvodine kada su predstavnici svih naroda u Vojvodini, doneli odluku o ulasku Vojvodine, kao autonomne pokrajine, u sastav federalne Srbije u Demokratskoj Federativnoj Jugoslaviji.
– To je jedan od najvažnijih datuma u istoriji naše pokrajine, jer su 30. i 31. jula 1945. godine na Skupštini izaslanika naroda Vojvodine postavljeni čvrsti temelji legaliteta i legitimiteta autonomije Vojvodine – istakao je Marton dodajući da je Skupština izaslanika naroda Vojvodine imala jak antifašistički karakter i predstavljala jasnu poruku da idejama fašizma, nacizma i nacionalne netrpeljivosti na našim prostorima nema mesta.
Aleksandar Marton je objasnio da današnji napadi na autonomiju Vojvodine obuhvataju i netrpeljivost prema ovim istorijskim činjenicama.
– Desničarskim političkim krugovima ne odgovara snažna autonomistička poruka poslata sa ove Skupštine, kao i činjenica da su odluku o autonomnom statusu Vojvodini i njenoj poziciji u Srbiji i Demokratskoj Federativnoj Jugoslaviji doneli predstavnici svih građana Vojvodine – istakao je poslanik LSV u Skupštini AP Vojvodine i odbornik u Skupštini Zrenjanina dodajući da je ta snažna poruka Vojvođana utkana u temelje federativne Jugoslavije, ali i u potonje odluke Skupštine Srbije i AVNOJ-a.
Marton je podsetio na to da je Vojvodina bila ekonomski jaka kada je uživala punu autonomiju.
– Budžeti su bili puniji, a fondovi bogatiji. Bili smo daleko ispred Beograda. Danas, kada autonomiju dobijamo na kašičicu, Vojvodina zaostaje za Beogradom, Vojvodina siromaši, a njene građanke i građani sve lošije žive – zaključio je Marton ističući da poslednji dani jula pobedničke 1945. godine moraju predstavljati podsetnik za sve one koji vole Autonomnu Pokrajinu Vojvodinu, jer se ona ne voli samo izglasavanjem deklaracija ili brigom o raspodeli direktorskih mesta, već svakodnevnom borbom za bolji položaj građanki i građana Vojvodine i punu autonomiju u okviru Republike Srbije.