Tek što su seli u nove fotelje, gradonačelnik i njegov zamenik, uspeli su da u samo dva dana naobećavaju građanima Zrenjanina bezmalo rajski život, koji nas sve čeka vrlo brzo:
Saša Santovac, 17.6. RTV portal : novi pogoni u industrijskim zonama, ekspresno rešavanje pitanja vodosnabdevanja, uređenje centra, sanacija mostova, novi izgled saobraćajnica, auto-put do Beograda…
Čedomir Janjić, 18.6. TV Santos: posao za 200 radnika u kineskoj korporaciji u proizvodnji traktora i solarnih panela, posao za 400 radnika u izraelskom tržnom centru, fabriku vode sledeće godine, posao za 150 radnika u italijanskoj tekstilnoj firmi i investiciju od 12 miliona evra već na jesen…
Za to vreme je bivši gradonačelnik Ivan Bošnjak rezimirao svoj kratkotrajni uzlet na čelo Zrenjanina na poslednjoj sednici Skupštine rečima: „Dosta energije mi je oduzeo posao oko fabrike vode, i nadam se da će posle odluka koje su donete ovog proleća, to krenuti u pravcu u kom građani očekuju. Po pitanju investicija ponosan sam na otvaranje Gomexovog proizvodno distributivnog centra u industrijskoj zoni Ečka. Poboljšali smo efikasnost lokalne administracije, uveli smo Kancelariju brzih odgovora, radili smo na evropskim projektima koji će biti naša šansa u narednom periodu.“
Slažemo se da je bilo potrebno dosta energije da se raskine gotov ugovor i upropasti posao sa najpoznatijom i najvećom svetskom firmom za vodosnabdevanje, što će Zrenjaninci platiti minimum 3 miliona evra na Sudu.
Gomex bi radio i širio posao nezavisno od gradskih vlasti jer je privatna firma kojoj država i birokratija može samo da smeta, pa svojatanje uspeha privatnika od strane čelnika javnog sektora ne može biti ničiji uspeh, do menadžmenta Gomexa.
Od poboljšanja rada lokalne administracije građani su mogli samo da vide zatvaranje glavnog ulaza u Gradsku kuću za njih same i preusmeravanje na sporedni ulaz, što dovoljno govori na kojem mestu su građani Zrenjanina sadašnjoj naprednoj vlasti.
O radu na evropskim projektima govore činjenice da nijedan novi evropski projekat nije napravljen, a nasleđeni projekti su svesno opstruirani svuda gde nije mogao da se promeni projektni tim, ne bi li još po koji član vladajuće koalicije dobio neki dinar. Tako je upropašten i prvi evropski projekat u srpskom bibliotekarstvu, a gradska biblioteka je ostala bez opreme vredne 3.2 miliona dinara.
LSV od Kancelarije za brze odgovore traži odgovor na sledeće pitanje:
Kada se ostave po strani prazna obećanja gradskih čelnika o investicionom bumu i poslu za hiljade Zrenjaninaca, koja slušamo već dve godine, a ne vidimo ništa, ono što vidimo jeste novi kredit od 800 miliona dinara, koji su odlučile da uzmu naše gradske vlasti.
Pitanje LSV jeste, kako se planira za uređenje pešačke zone 350 miliona, ako u projektu Direkcije taj posao košta 240 miliona? Kako se planira trošak izgradnje biciklističkih staza od 83 miliona, a u projektu Direkcije to košta 60 miliona? Kako se za fiskulturnu salu u Stajićevu planira 36 miliona od kredita i još 580.000 dinara iz prihoda budžeta, ako po projektu izgradnja košta 35 miliona? Kako se stvorila razlika od 134 miliona? Da li je baš toliko usfalilo ili će od tog novca biti građeni privatni splavovi na jezeru, koji će značajno unaprediti kulturnu sliku našeg grada?
I bez brzog odgovora, svakom građaninu Zrenjanina je jasno: napredna vlast nastavlja sa beskrajnim obećanjima od kojih ne vidimo ništa i paralelnim zaduživanjima, koja će vraćati naša deca.
LSV predlaže novim vođama Zrenjanina da obećanja o svetloj budućnosti ostave po strani, a da za početak od tih 800 miliona kredita zapraše komarce kako valja, pa da nam bar oni ne sisaju krv duže od nedelju dana.
Branislava Jovanov
Predsednica Izvršnog odbora GrO LSV Zrenjanin